İş Dünyasında Sertifikasyon Eğitim ve Danışmanlık Kavramları

İş Dünyasında Sertifikasyon Eğitim ve Danışmanlık Kavramları

İŞ dünyasında bazı merak edilen tanımlar vardır. Bazen merak duygusu bazen ise gerekliliğin ateşlediği öğrenme hissiyatı ISO kalite yönetim sistemlerinde öne geçmek isteyen kuruluşların ön şartıdır. Bu haberde iş dünyasında geçen sertifikasyon (belgelendirme), eğitim ve danışmanlık konuları ele alınmış ve nasıl yapıldıklarından daha çok ne oldukları hususuna yer verilmiştir.

Sertifikasyon Nedir?

Sertifikasyon, bir nesnenin, kişinin veya kuruluşun belirli özelliklerinin resmi tasdiki veya teyididir. Bu teyit, her zaman olmamakla birlikte, genellikle bir tür dış inceleme, eğitim, değerlendirme veya denetim tarafından sağlanır. Akreditasyon, belirli bir kuruluşun sertifikasyon sürecidir. Sertifikasyon belgelendirme şeklinde de adlandırılmaktadır. Adl belge belgelendirme kendi ISO kalite sektöründe çalışan olarak bu başlığa bir örnek olabilir.

Sertifikalar, bir kişinin meşruiyetini ve bir işi yerine getirme yeterliliğini doğrulamak için kazandığı tanımlanmış kimlik bilgileridir.

Öğretim, muhasebe ve akupunktur gibi diğer alanlarda olduğu gibi bilgi teknolojisinde de, bir bireyin sertifikasyon tanımı ve sertifikalandırma eylemi sertifika alma durumudur. Sertifika bir cümlede nasıl kullanılır? Belirli becerilere veya bilgiye sahip olduğunuzu göstermek için kazandığınız bir teyit belgesidir. Genellikle bir mesleğe, teknolojiye veya endüstriye bağlıdırlar. Eğitim bitirildiğinde kazanılan belgeye de eğitim sertifikası denir. Genellikle bir eğitim veya denetim ile neticelenen bitirme sınavı veya denetiminin sonucu olarak edinilir.

Eğitim Nedir?

Eğitim, öğrenmeyi kolaylaştırma veya bilgi, beceri, değer, ahlak, inanç ve alışkanlık edinme sürecidir. Eğitim yöntemleri arasında öğretim, eğitim, hikaye anlatımı, tartışma ve yönlendirilmiş araştırma bulunur. Öğretim metodolojisine pedagoji adı verilmektedir. Her başlangıç odaklanılmış ve planlanmış eğitimler ile başlar. Eğitilmiş beyin ve düşünceler belirli bir fikri veya metodu anlamaya yöneltilmektedirler. Anlaşılması en zor mevzular bile eğitimler ile anlaşılır ifadelere çevrilebilir.

Burada eğitmen faktörünü yani öğretmenin atlamamak gerekir. Bugün Finlandiya sadece eğitim sisteminde yaptığımı köklü devrimsel yenilikler ile eğitimde zirveye ulaşmıştır. Öğretmenlik mesleği Finlandiya da çok tercih edilen saygın ve yüksek gelirli mesleklerdendir. Bu faydayı sağlamak belki bir yüzyıl sürmüş olsa da sonunda ulaşılan seviyenin bir ülkeyi ve halkı yoksulluktan nereye getirdiğine dikkat etmek gerekir. Eğitim sisteminde Finlandiya gibi dünya lideri olmak yorucu bir dizi faaliyetlerin hayata geçirilmesini kapsar.

Finlandiya yöntemi bugün pek çok dünya çapındaki kuruluşu da ilham kaynağı olmuştur. Çok sayıda büyük şirket kendi şirket içi eğitim sistemlerini organize edip geliştirerek dış dünya ile paylaşıma açmıştır. Bu yeni insan kaynağı elde etmeye yönelik bilinçli atılmış adımlardandır.

Danışmanlık Nedir?

Danışmanlık, belirli bir grup insana uzmanlık düzeyinde iş fikri verme ve yönlendirme işidir. ISO danışmanlığı, belirli bir grup insanın değerli bulduğu bir düzeyde uzmanlığa sahip olan ve bu gruptaki kişiler uzmanlıklarına erişmesi için danışmana ödeme yapmaya istekli olan kişidir. Ödemeye yapmaya istekli olması için bir kişi, grup veya kuruluşun bu danışma işine ihtiyaç hissetmesi gerekmektedir.

Danışan pozisyonunda yer alan müşterilerin iş dünyasında ki karşılığı şirketlerdir. Şirketler daha çok alanlarında uzmanlık gösteren danışmanlık firmalarından hizmet almayı tercih ederler. Bu tercihler referans listesi uzun ve güvenilir olan sektöründe lider firmaları içermektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Özellikleri

Elektronik Sigara Özellikleri

Binalarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

Binalarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

Soğutma Mutfak Ekipmanları

Soğutma Mutfak Ekipmanları

Cam Cephe Kaplama

Cam Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir