Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binalarda mantolama dışında da farklı dış cephe kaplama uygulamaları bulunmaktadır ancak, sahip olunan koşullarda en verimli ve ekonomik ısı yalıtım metodu şüphesiz dış cephe mantolamadır. Zira yapının dış cepheden giydirilmesi yapı unsurlarının ısı etkilerine maruz kalmasını engeller ve yapının soğuması ve ısınması önlenmiş olur. Bu sebeple dış cephe mantolama en çok tercih edilen teknik olmaktadır. Bu nedenle uygulama yapan izolasyon firmaları çok önem arz etmektedir.

Mantolama sürecinde, söz konusu olan çeşitli aşamalar vardır. Her aşamanın kendine has belli birtakım ustalık talebi de bulunacaktır. Dolayısıyla mantolama taleplerimizi oluştururken dikkat etmemiz gereken şey, işin ehli olan kişilerden hizmet almaktır. Ayrıca her ne kadar dış cephe mantolama işlemleri teknik birtakım unsurları içeriyor olsa da estetik zevki de beraberinde getirmelidir.

Çünkü her ne kadar kabul edilir olmasa da mantolama işlemleri sırasında mimari estetik başlığı da son derece ön plandadır. Hele ki kapı ve pencere izolasyonu gibi konulardan bahsedecek olursak, yani söve işlemlerini konuşuyorsak, mutlaka buna ihtiyaç duyulacaktır. Söve konusunda fikriniz yoksa eğer, kısaca değinmek isteriz. Söve projelerinde söz konusu olan amaç, sızıntıların önlenmesiyle ilişkilendirilebilir.

Kapı, pencere açıklıklarından yağmur sularının ve rüzgar gibi ısı yalıtımı konusunda olumsuz etkisi olabilecek unsurların geçişlerini önlemek amaçlanacaktır. Bu noktada işte öne çıkmakta olan işlemleri bizler söve mantolama şeklinde tanımlayabiliriz. Zaten dış cephe giydirme işlemlerinin farklı başlıklara ayrılmakta olduğunu biliyoruz.

Sizin binanızın hangi programlara ihtiyacı olduğunu, alanında yeterlilik göstermiş ustalar yardımıyla belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda dediğimiz gibi binanızın mimari unsurlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Sonuçta, bir villaya yapılacak olan giydirme işlemlerinin toplu konut yapılarındaki gibi olması pek de istenecek şey değildir. Bu sebepten ötürü de, işlem sürecinde binanın geniş bir analizi yapılmalıdır. Uygun malzemeler de buna göre değerlendirilmeli seçilmelidir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Özellikleri

Elektronik Sigara Özellikleri

Binalarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

Binalarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

Soğutma Mutfak Ekipmanları

Soğutma Mutfak Ekipmanları

Cam Cephe Kaplama

Cam Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir